Тлумачення деяких кримінально-правових аспектів права на повагу до приватного життя

Автор(и)

  • Лілія Юріївна Тімофєєва Національний університет «Одеська юридична академія», Україна https://orcid.org/0000-0002-6968-6587

DOI:

https://doi.org/10.21564/2311-9640.2021.15.233613

Ключові слова:

практика ЄСПЛ, приватність, динаміка Конвенції, тлумачення, баланс безпеки та свободи, право на бідність, право на екологічну безпеку

Анотація

Розглянуто окремі питання тлумачення права на повагу до приватного життя в практиці ЄСПЛ та її вплив на кримінальне право України в контексті реформування.

Численні порушення статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. вимагають системного реагування держави та відповідних змін як у законодавство, так і змін практики правозастосування. Порушення, зокрема, пов’язані із проблемами тлумачення положень Конвенції. Положення ст. 8 Конвенції пов’язані з іншими її положеннями та розвитком практики ЄСПЛ щодо певних питань.

Зазначено, що Конвенція динамічна, вона змінюється під впливом розвитку суспільства, її положення видозмінюються в процесі розвитку та набувають нових сенсів. Зокрема ЄСПЛ визнає порушення ст. 8 (права на повагу до приватного життя) у тих контекстах, в яких раніше не визнавав.

Зокрема, це стосується тлумачення ст. 8 Конвенції в контексті права на екологічну безпеку за умови спричинення значної шкоди здоров’ю конкретній людині (справи «Дубецька та інші проти України», «Гримківська проти України», «Хаттон та інші проти Сполученого Королівства», «Морено Гомез проти Іспанії»), права на жебрацтво (на «бідність») в контексті права на висловлення, на можливість звернення до людей із своїм горем та привернення уваги до такої ситуації (Лакатуш проти Швейцарії).

Встановлено, що розвиток зазначених положень потребує аналізу та врахування при розробці нового КК. Разом з тим, тут необхідно бути обережними із додержанням балансу між свободами та правами людини та безпекою суспільства та держави. Важливо, щоб права, передбачені в Конвенції залишались фундаментальними та не переходили в інтереси та потреби людини, які значно ширші. Крім того, необхідно також враховувати національні особливості держави.

Біографія автора

Лілія Юріївна Тімофєєва, Національний університет «Одеська юридична академія»

доцент кафедри кримінального права,

науковий співробітник науково-дослідної частини, адвокат

кандидат юридичних наук

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-10-07

Номер

Розділ

ПИТАННЯ ОСОБЛИВОЇ ЧАСТИНИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА