Кримінально-правові та кримінологічні загрози в інтернет-просторі у період пандемії
DOI:
https://doi.org/10.21564/2311-9640.2021.15.237253Ключові слова:
загрози в Інтернет-просторі, кіберзлочинність, фішинг, фейк, діджиталізація медициниАнотація
У статті надається загальна характеристика кримінально-правових та кримінологічних загроз в Інтернет-просторі, що набули особливого розповсюдження або виникли у період пандемії в Україні та світі. Визначено ризики, пов’язані із діджиталізацією сфери охорони здоров’я в Україні і за кордоном. Зазначено, що Інтерполом на міжнародному рівні було виділено три найпоширеніших види кібератак, від яких постраждали фізичні та юридичні особи протягом пандемії: 1) функціонування шкідливих доменів; 2) розповсюдження шкідливого програмного забезпечення; 3) завантаження програм-вимагачів.
Проаналізовано прояви фішингу та інших видів кібершахрайств, пов’язаних із COVID-19. Підкреслено, що сприйняття фейкової інформації (залежно від її характеру), може спричиняти поширення серед населення панічних настроїв, формуванню агресії стосовно певних груп осіб тощо.
Визначено, що протягом пандемії COVID-19 наслідком збільшення кількості «екранного часу» як серед дорослих, так і серед дітей, сприяло активізації дій, спрямованих на сексуальне розбещення дітей в Інтернеті, кіберзалякування, підштовхування до ризикованої поведінки в мережі, поширенню потенційно небезпечного контенту.
Наведено, що за оцінками експертів реалізація кримінально-правових та кримінологічних загроз в Інтернет-просторі у 2020 р. завдала збитків у розмірі понад 1 % світового ВВП.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Вісник асоціації кримінального права України
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.